Sukurkime visiems prieinamą renginį
Lapkričio 13 d. Lietuvos žmonių su negalia sąjunga organizavo itin didelio susidomėjimo sulaukusį renginį „Sukurkime visiems prieinamą renginį“.
Renginį pradėjusi seimo narė Monika Ošmianskienė labai konkrečiai nusakė, kaip yra ir kaip turėtų būti, kad žmonės, turintys įvairių individualių poreikių dėl negalios, jaustųsi patogiai ir laukiami bet kokiame renginyje.
Lietuvos žmonių su negalia sąjungos meninių – socialinių projektų vadovė, kompozitorė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doktorantė Snieguolė Dikčiūtė pasidalino patirtimis, kaip jai pavyksta sujungti profesionalius menininkus bei žmones su negalia bendrai kūrybai, ko pasekoje, gimę kūriniai ženkliai prisideda prie prieinamumo įvairiomis prasmėmis gerinimo.
Kad yra kur pasitempti organizuojant renginius visiems kalbėjo Vilniaus kolegijos Verslo vadybos fakulteto lektoriai Dalia Karlaitė ir Eimantas Kamienas bei buvusi kolegijos lektorė Vilma Gegužienė, pristatydami pranešimą „Renginiai visiems: iššūkiai ir galimybės“, parengtą pagal prieš porą metų Vilniaus kolegijos tyrėjų atliktą tyrimą „Renginių prieinamumo paklausa ir jų infrastruktūros tinkamumas asmenims su specialiaisiais poreikiais“.
Gausus būrys įvairių kultūros įstaigų, renginių organizatorių, žmonių su negalia, menininkų, studentų, ugdymo įstaigų dėstytojų, susirinkusių Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje bei prisijungusių nuotoliu ne tik klausėsi vienas už kitą įdomesnių pranešimų, bet ir diskutavo, keitėsi informacija.
Žmonių su negalia atstovai dalinosi patarimais, į ką atkreipti dėmesį, kad renginiuose galėtų dalyvauti ir žmonės, turintys įvairias negalias. Labai dažno dalyvavusio žmogaus su negalia nuomone, šalyje dar nėra patenkinamas žmonių su negalia poreikis dalyvauti įvairiuose renginiuose. Įvairūs rinkodariniai aspektai: kainų sumažinimas, galimybė atvykti su lydinčiu asmeniu ar asistentu – geras sprendimas, tačiau fizinis ir informacinis prieinamumas turi būti taip pat.
Žmonių su negalia nuomone, jiems labai trūksta renginių, kur galėtų dalyvauti kaip niekuo neišsiskiriantys žiūrovai: be jokių specialių pritaikymų, be ilgų išankstinių derinimų, aiškinimųsi ir pan. „Labai norėtųsi, kad aplinka ir paslaugos būtų sukurtos taip, kad galėtum jaustis neišsiskiriančiu iš kitų (dėl negalios), būti kuo savarankiškesniu, o mūsų siekiamybė, kad įvairiuose renginiuose žmonės su negalia dalyvautų ne tik kaip žiūrovai, bet ir kaip lygiaverčiai dalyviai“ kalbėjo viena iš renginio organizatorių Ginta Žemaitaitytė-Buinevičė.
Diskusijos moderatorės Laura Kurtinaityte (Savoir Meetings konferencijų organizatorės, Lietuvos konferencijų ir renginių asociacijos valdybos narės) klausimai atskleidė su kokiais iššūkiais susiduria renginių organizatoriai, kaip jiems sekasi atliepti įvairius žmonių su negalia poreikius.
Renginio pabaigoje dažnas iš dalyvavusių sakė, kad bendradarbiavimas tarp žmonių su negalia bei renginių organizatorių turėtų tapti įprastu reiškiniu, vedančiu link renginių visiems!
Renginį organizuojant prisidėjo Lietuvos konferencijų ir renginių asociacija bei Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Renginys įtrauktas į Europos prieinamumo išteklių centro AccessibleEU renginių sąrašą.
Renginio pranešimai:
Renginių prieinamumas asmenims su klausos negalia
Renginių prieinamumas asmenims su judėjimo negalia 24 11 13
VIKO – Renginiai visiems iššūkiai ir galimybės
Vilniaus kolegijos atliktą tyrimą galima rasti ir internete, Lietuvos konferencijų ir renginių asociacijos puslapyje https://www.lkra.lt/file/2022/06/RENGINIU-PRIEINAMUMO-TYRIMAS-2022_VIKO-LKRA.pdf
Lietuvos konferencijų ir renginių asociacijos puslapyje yra nurodyti kontaktai, į ką gali kreiptis organizatoriai dėl renginių prieinamumo – https://www.lkra.lt/prieinamumas/