Lietuvos žmonių su negalia sąjunga

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga logo

Mokymai „Visiems prieinamos Lietuvos saugomos teritorijos“

487025258_1085544256946150_5892211076840623532_n

Balandžio 3 d. Lietuvos žmonių su negalia sąjunga organizavo mokymus „Visiems prieinamos Lietuvos saugomos teritorijos“.

Mokymai buvo skirti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) darbuotojams, lauko laisvalaikio objektų kūrėjams, žmonėms su negalia ir visiems, besidomintiems prieinamumo žmonėms su negalia gamtos objektuose tema.

Mokymų metu žmonių su negalia NVO atstovai akcentavo:

  • Žmonės su negalia nori keliauti, lankytis gamtos objektuose
  • Kaip atpažinti ir suprasti žmonių su negalia poreikius gamtoje,
  • Kokių prieinamumo sprendimų pasigenda įvairių negalių turintys žmonės.
  • Žmonių su negalia NVO pasirengę bendradarbiauti, kad gamtos objektai taptų labiau prieinami.

Rasa Jankaitienė, VSTT Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėja supažindino su VSTT veikla atliepiant ir žmonių su negaliomis poreikius.

Ginta Žemaitaitytė-Buinevičė pasidžiaugė, kad lankantis Lietuvos regioniniuose ir nacionaliniuose parkuose vis dažniau pavyksta atrasti žmonėms su judėjimo negalia prieinamų objektų. Tas labai džiugina. Tačiau, objektų pasiūla vis dar netenkina didelės dalies keliaujančių žmonių su negalia poreikių.

Ramunė Lebedytė Undzėnienė, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ asociacijos vadovė kalbėjo apie tai, kaip žmones su intelekto negalia sudominti gamtos objektuose, kaip geriau pritaikyti ekskursijų ir edukacijų turinį žmonėms, turintiems intelekto negalią.

Žygeivis, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos bendruomenės narys Povilas Krapikas pasidalino patirtimi, kaip keliauja visai nematantys žmonės.

Vilmantas Balčikonis, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos viceprezidentas akcentavo į ką atkreipti dėmesį, norint pasirengti teikti paslaugas regos negalią turintiems žmonėms. Be to jis pateikė aktualiausius ES direktyvos dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimus.

Paulius Jurjonas, Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas supažindino, kokiais būdais turėtų būti pateikta informacija, kaip tinkamai pritaikyti lankytinas vietas, kad jose būtų patogu lankytis klausos negalią turintiems žmonėms.

„Suprantama, kad visi gamtos objektai, kuriuose lankosi tipiniai lankytojai, nebus prieinami žmonėms su negalia – netgi tokio siekio neturime, tačiau, gana apmaudu, kai tikrai gerai pritaikyti objektai apie tai niekaip nepasiskelbia, t.y. nei jų interneto svetainėje, nei kituose šaltiniuose, nėra jokios informacijos, kad jie pasirengę priimti žmones su negalia. Šių ir kitų klausimų sprendimui siūlome tolimesnį bendradarbiavimą tarp VSTT ir žmonių su negalia NVO, – apibendrinant sakė renginio organizatorės Ginta Žemaitaitytė-Buinevičė ir Ugne Šakūnienė.

Dauguma dalyvių sakė, „juk nieko stebuklingo nėra, reikia tik žinoti ir išmanyti, ką ir kaip padaryti ir tada galėtumėte keliauti visi norintys!“

Patiems ištvermingiausiems Evelina Savickaitė, VSTT Nacionalinio lankytojų centro vyr. specialistė buvo parengusi labai įdomią ekskursiją apie Lietuvos saugomas teritorijas.

Renginį rėmė Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie SADM. Renginys įtrauktas į Europos prieinamumo išteklių centro AccessibleEU renginių sąrašą.

Kontaktai dėl prieinamumo:

  • Ginta Žemaitaitytė- Buinevičė, Lietuvos žmonių su negalia sąjunga, +37065242652, ginta.zemaitaityte@gmail.com, https://www.facebook.com/profile.php?id=100064717569251
  • Ramunė Lebedytė Undzėnienė, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“, +37060279545, ramune@viltis.lt, www.viltis.lt, https://www.facebook.com/bendrijaVilt
  • Lietuvos kurčiųjų draugija, (0 5)2615593, centras@lkd.lt, www.lkd.lt, Facebook: @kurciujudraugija
  • Vilmantas Balčikonis, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, +370 6 604 3797,vilmantas@lass.lt

Kviečiame susipažinti su renginio pranešimais: