Tyrimas dėl mamų su negalia, auginančių nepilnamečius vaikus, socialinių paslaugų poreikio
Lietuvoje atsiranda vis daugiau šeimų, kuriose mamos, turinčios judėjimo negalią, susilaukia vaikų. Priklausomai nuo negalios ir individualios situacijos, tokioms mamoms reikalinga pagalba, auginant vaiką.
Lietuvoje motinų su negalia tema nėra tirta, lietuvių kalba nepavyko rasti nė vieno mokslinio straipsnio apie bet kokią (judėjimo, sensorinę, psichosocialinę) negalią turinčias mamas ar jų gaunamas socialines paslaugas Neįgalių mamų ir joms reikalingų paslaugų tema Lietuvoje yra visiškai nauja – nėra žinoma statistika, nėra galimybės teikti pagalbą, todėl svarbu atlikti pirminį empirinį tyrimą, kuris suteiktų naujų žinių apie tokių mamų padėtį ir socialinių paslaugų poreikį, auginant ikimokyklinio amžiaus vaikus. Ši tema visuomenės dėmesio sulaukė po žiniasklaidoje nuskambėjusio atvejo, kai iš neįgalios jaunos mamos buvo atimta dukra „Iš neįgalios merginos buvo atimta dukrytė: net neleido pabandyti būti mama“, „Vien dėl to, kad motina neįgali – iš jos buvo atimtas tik pagimdytas kūdikis”. Įsikišus nevyriausybinėms organizacijoms savivaldybė buvo paduota į teismą, kur bylą pralaimėjo. Lietuvos aukščiausiasis teismas nutarė, kad atsakovės – rajono savivaldybė ir Lietuvos valstybė, atstovaujama Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VVTAĮT) X apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus, diskriminavo ieškovus dėl jų turimos negalios, o jų dukterį dėl ryšių su negalia. Remiantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu (1996), savivaldybės institucijos ir įstaigos turi užtikrinti vaikui ir šeimai pirminę informacinę, konsultacinę pagalbą, organizuoti socialinių paslaugų ir kitos pagalbos šeimai teikimą, užtikrinti, kad socialinių paslaugų įstaigų ar kitų įstaigų, kurioms savivaldybė suteikė įgaliojimus teikti socialines paslaugas šeimai, vadovai laiku paskirtų atvejo vadybininkus ir pagal poreikį – kitus atvejo vadybos specialistus. Įstatyme pažymėta, kad savivaldybės Lietuvoje atsako už prevencinės, kompleksiškai
teikiamos ir (ar) kitos pagalbos vaikui ir šeimai užtikrinimą (Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, 1996). Teismas nustatė, kad duomenų, jog savivaldybė išnaudojo visas galimas pagalbos priemones ieškovei, nėra.
Gimus antrai dukrai, savivaldybė teikia šeimai įvairias socialines paslaugas, kurių dėka ji gali auginti vaiką. Tema apie mamoms su negalia reikalingas socialines paslaugas yra nauja ir aktuali, nes mamų, kurioms dėl jų negalias reikalinga pagalba auginant vaikus atsiranda vis daugiau.
Tyrimas dėl mamų su negalia, auginančių nepilnamečius vaikus, socialinių paslaugų poreikio