Siekiama, kad pacientai galėtų paprasčiau įsigyti medicinos priemones

sveikatos

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, kuris leis mūsų šalies pacientams padidinti medicinos pagalbos priemonių (MPP) prieinamumą, sumažinti jų kainas ir pacientų mokamas priemokas. Tuo tikslu Vyriausybė siūlo leisti teritorinėms ligonių kasoms (TLK) sudaryti sutartis ne tik su vaistinėmis, bet ir kitomis mažmeninės prekybos įmonėmis, ko iki šiol nebuvo galima daryti.

Tai numatyta Vyriausybės posėdyje pritartoms įstatymų pataisoms, kurios keliauja į Seimą, kur ir bus toliau svarstomos. Siūloma, kad ši naujovė įsigaliotų nuo 2020 metų liepos 1 d.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai sudarytų galimybes privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems žmonėms sauskelnes, įklotus, tvarsčius, pleistrus, vienkartines paklodes ir kitas priemones įsigyti ne tik vaistinėse, bet ir jas parduodančiose įmonėse.

„Jei bus ir Seime pritarta šiam siūlymui, tai palengvintų šių priemonių įsigijimą, jos taptų prieinamesnės, mažėtų už jas mokamos pacientų priemokos. Įsigaliojus šiam siūlymui, šlapimo nelaikymo kontrolei reikalingų priemonių iš daugiau ūkio subjekto. Pavyzdžiui, iš tiesioginio šių prekių tiekėjo internetinės parduotuvės, o tai reiškia, kad pats šių priemonių tiekėjas galės jas parduoti vartotojui už mažesnę (didmeninę) kainą, jam nebereikės tarpininko vaistinės, atsiras didesnė konkurencija“, – sako ministras A. Veryga.

Be to, prognozuojama, kad padidėjus konkurencijai, 10-20 proc. turėtų mažėti medicinos priemonių kaina ir, žinoma, mokama paciento priemoka.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) skaičiavimais, jei kaina mažėtų 10-20 proc., tokiu būdu pacientai sutaupytų apie 90-180 tūkst. eurų.

VLK direktoriaus Gintaro Kacevičiaus teigimu, svarbu žinoti, kad naujovės galios tik I klasės medicinos priemonėms, kurių gali būti apie 20 rūšių. Šiuo metu jas naudoja maždaug 50 tūkstančių žmonių.

„Šios I klasės priemonės vartotojų naudojamos ne tik dėl šlapimo nelaikymo − sauskelnės, įklotai, bet ir dėl žaizdų gydymo, pavyzdžiui, aligninas, marliniai tvarsčiai, pleistrai, tarpinės inhaliuoti atiastminius vaistus, stomų priežiūrai skirtos medicinos priemonės“, – sako VLK direktorius G. Kacevičius.

Kitaip tariant, anot jo, tai tokios medicinos priemonės, kurias žmogus gali naudoti savarankiškai perskaitęs jų aprašymą etiketėje. Jas galima naudoti saugiai be jokių sudėtingų instrukcijų, priemonės gali turėti tik sąlytį su nepažeista oda arba liečiasi su pacientu tik labai trumpą laiką, todėl jų naudojimas yra saugus.

Be to, visos jos turės atitikti kokybės reikalavimus, būti tinkamai paženklintos CE ženklu ir parduodamos pateikiant instrukciją lietuvių kalba. Šiuo metu jau I klasės priemones – kompensuojamuosius akinių lęšius sėkmingai parenka ir parduoda gyventojams optikos.

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas