Informacija apie pensijų mokėjimą užsienio valstybėse gyvenantiems asmenims
Lietuvos Respublikos valstybinės socialinio draudimo pensijos užsienyje gyvenantiems asmenims skiriamos ir mokamos nepriklausomai nuo jų pilietybės.
Kokios pensijos yra mokamos išvykus?
- Senatvės pensija
- Netekto darbingumo (invalidumo) pensija (kurią moka Sodra)
- Našlių pensija
- Našlaičių pensija
- Iki 1995 m. paskirta maitintojo netekimo pensija ar ištarnauto laiko pensija.
- valstybinė nukentėjusių asmenų pensija;
- valstybinė nukentėjusių asmenų našlių ir našlaičių pensija;
Kokių pensijų mokėjimas yra nutraukiamas išvykus?
- išankstinė pensija;
- valstybinė mokslininkų pensija;
- kompensacija už darbą ypatingomis sąlygomis;
- transporto išlaidų kompensacija;
Mokėjimas nutraukiamas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį asmuo išvyko nuolat gyventi į užsienį, pirmos dienos. Pateikus Prašymą dėl socialinio draudimo pensijos (-ų) mokėjimo pratęsimo (gyvenantiems užsienyje), minimos pensijos ir kompensacijos gali būti išmokamos už šešis mėnesius į priekį, tokio dydžio, kokio buvo išvykimo mėnesį, ir toliau nebemokamos.
Išankstinės senatvės pensijos mokėjimas gali būti pratęstas tik tuo atveju, jei asmuo išvyksta gyventi įES/EEE/JK/Šveicariją. Kitais atvejais šios pensijos mokėjimas nutraukiamas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį asmuo išvyko nuolat gyventi į užsienį, pirmos dienos.
Išsamesnę informaciją galite gauti: „Sodros“ Informacijos centre telefonu: +370 5 250 0883; El. paštu info@sodra.lt.
Plačiau skaityti čia: https://www.sodra.lt/lt/situacijos/gaunu-pensija-lietuvoje-bet-isvykstu-gyventi-i-uzsieni?lang=lt
Jeigu tapote neįgalus užsienyje ir įgijote teisę gauti negalios pensiją Lietuvoje:
gyvenate kitoje ES šalyje, prašymą turite pateikti gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingai įstaigai. Jūsų prašymas kartu su E213 forma bei su kitais reikiamais duomenimis bus perduoti Lietuvai. E213 formą „Sodra“ vertinimui persiųs Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai, o sprendimas dėl negalios pensijos bus priimtas, kai iš pastarosios įstaigos bus gautas atsakymas apie dalyvumo lygį.
Negalios pensija kai dalis stažo yra Lietuvoje, o dalis užsienyje:
Jei Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (ANTAA) nustatė 45 % ar didesnį netektą dalyvumą, Jūs turite teisę kreiptis dėl negalios pensijos, tačiau ši pensija būtų skiriama tik tuo atveju, jeigu turėsite reikalingą minimalų stažą. Vertinant, ar Jūs ar sukaupėte reikiamą minimalų stažą, bus atsižvelgiama ne tik į darbo laikotarpius Lietuvoje, o ir į laikotarpius, kuriais dirbote kitose ES šalyse (laikotarpių sumavimo principas). Minimalaus stažo reikalavimai nustatomi atsižvelgiant į asmens amžių.
Jeigu reikalingą minimalų stažą negalios pensijai Lietuvoje turėtumėte tik atsižvelgus į kitose šalyse dirbtus laikotarpius, sprendimas dėl pensijos skyrimo bus priimtas tuomet, kai iš kiekvienos ES šalies, kurioje dirbote, už pensijas atsakingos įstaigos bus gauti visi reikiami duomenys. Pensijos dydis Lietuvoje būtų apskaičiuojamas vertinant tik Lietuvoje įgytą stažą bei sumokėtas socialinio draudimo įmokas.
Jei net ir susumavus Lietuvoje bei kitose valstybėse (ES ar EEE valstybėse narėse, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje ar šalyse, su kuriomis Lietuva turi tarptautines sutartis) įgytą stažą, neturėsite minimalaus stažo, reikalingo negalios pensijai gauti, ji nebus paskirta. Tokiu atveju pasidomėkite, ar pagal Jūsų situaciją Lietuvoje galėtų būti skiriama šalpos negalios pensija.
Negalios pensija iš užsienio gyvenant Lietuvoje:
Nepaisant to, kad šiuo metu gyvenate Lietuvoje, jeigu anksčiau dirbote užsienyje, Jūs turite teisę kreiptis dėl negalios bei teisės į pensiją nustatymo ir kitoje valstybėje.
Šiam tikslui „Sodrai“ turėtumėte pateikti E 213 LT formą, kurią, kartu su Jūsų pateiktu prašymu, persiųsime užsienio valstybės už pensijas atsakingai įstaigai.
Svarbu žinoti, kad kiekvienoje valstybėje negalios nustatymo kriterijai bei reikalavimai teisei į pensiją skiriasi, todėl tai yra kiekvienos už pensiją atsakingos įstaigos individualus sprendimas pagal toje valstybėje galiojančius teisės aktus.
E 213 LT formos pažyma – tai yra išsami medicininė išvada (medicininiai dokumentai apie asmens sveikatos būklę) netekto dalyvumo lygiui kitoje valstybėje nustatyti.
Dėl šios formos pažymos užpildymo turite kreiptis į savo gydantį gydytoją. Rekomenduojama E 213 LT formos pažymą pildyti spausdintinėmis raidėmis (pageidautina kompiuteriu), kad kita valstybė galėtų perskaityti ir išversti gautą dokumentą.
Užpildytą ir gydytojo pasirašytą E 213 LT formos pažymą galite:
tiesiogiai atsiųsti „Sodros“ Užsienio išmokų skyriui, adresu Laisvės pr. 28, LT-04340 Vilnius; pateikti bet kuriame „Sodros“ skyriuje.
„Sodros“ Užsienio išmokų skyrius E 213 LT formos pažymą su kita informacija persiųs užsienio valstybės kompetentingai institucijai, kuri priims sprendimą dėl negalios nustatymo bei pensijos skyrimo.
Kiek gali trukti dokumentų nagrinėjimas kitoje valstybėje, priklauso nuo individualios asmens situacijos bei kitų niuansų, o preliminarius terminus galėtų nurodyti tik tos šalies už pensijas atsakinga įstaiga. Apie priimtus sprendimus būsite informuoti raštu.
Baigėsi Lietuvoje nustatytos negalios terminas gyvenant užsienyje:
Pasibaigus dalyvumo/darbingumo/specialių poreikių lygio pažymos terminui, turite kreiptis į gydantį gydytoją toje šalyje kurioje gyvenate. Jums bus išduoti medicininiai dokumentai apie sveikatos būklę (E213 formos pažyma), kuriuos turėsite pateikti gyvenamosios vietos valstybės už pensijas atsakingai įstaigai.
„Sodros“ Užsienio išmokų skyrius, iš užsienio gavęs medicininius dokumentus apie asmens sveikatos būklę arba E213 formos pažymą, juos persiųs Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai sprendimui dėl tolesnio negalios nustatymo priimti.
Pagal Agentūros priimtą sprendimą, „Sodros“ Užsienio išmokų skyrius nustatys Jūsų teisę dėl pensijos tęsimo bei jos dydžio ir apie tai Jus informuos raštu.
Daugiau informacijos galite rasti čia: https://www.sodra.lt/lt/situacijos/informacija-gyventojams/gyvenantiems-ir-dirbantiems-uzsienyje/noriu-gauti-pensija-1