Meno terapijos mokymai Monciškėse
Birželio 3 –ąją septyniolika įvairių regionų Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovų iš Vilniaus, Kauno, Ukmergės, Molėtų, Radviliškio trims dienoms suvažiavo į Monciškių landšafto terapijos ir rekreacijos centrą, kur vyko meno terapijos mokymų pirmasis seminaras ,,Neįgaliųjų kultūros renginių organizavimas ir įgyvendinimas regionuose“. Seminaro metu padedama praktiškai išsiaiškinti ir patirti kaip taikyti meno atvirose erdvėse formas Lietuvos regionuose. Veikla įgyvendinama Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos konfederacijos bendradarbiavimo programos paprojekčio ,,Lietuvos žmonių su negalia sąjungos žmogiškųjų gebėjimų ir materialinės bazės stiprinimas , taikant progresyvias metodikas“ rėmuose.
Šiandien galime tik pasidžiaugti, jog menas atvirose erdvėse Lietuvos visuomenei, nebėra naujiena. Bendraminčių menininkų kuriami projektai, įtraukiant neįgaliuosius, yra ne tik žinomi visuomenei, bet jau užima deramą vietą Lietuvos kultūrinėje erdvėje. Nuo 2005 metų rengiami performansai, akcijos, interakcijos, kadaise stebinusios ir šokiravusios mūsų visuomenę, šiandien jau tapo svarbia Lietuvos kultūros dalimi, kuomet ne tik atkreipiamas dėmesys į neįgaliuosius, bet įtaigia menininko kalba sukuriamas meno kūrinys. Tad galime teigti, jog natūraliai atsirado poreikis sužinoti, kaip gimsta meno rūšis performansas, kokias jėgas savyje reikia išlaisvinti, kad gimtų menų: dailės, muzikos ir judesio sintezė. Visa tai praktiškai ir bandė įgyvendinti seminaro dalyviai suvažiavę pirmosiomis vasaros dienomis į Monciškes.
Kaip rengti meninius socialinius performansus, per kiekvieno dalyvio asmenines patirtis bei pažinimą ir buvo seminaro organizatorių Snieguolės Dikčiūtės ir Audros Brazauskaitės užduotis. ,,Meno rūšis performasas nauja sritis ir džiugu, jog žmonės suvažiavę iš įvairiausių Lietuvos regionų, kuriems šis terminas dar nebuvo žinomas, įsijungė, tikslingai atlieka užduotis, galvoja, mąsto kuria. Kviečiant į seminarą orientavomės į tuos rajonus, kuriuose didelis dėmesys skiriamas neįgaliųjų meninei raiškai. Taip natūraliai buvo atrinktas 17 – os žmonių būrys, kurie nuostabiai dirba, – džiaugėsi susirinkusių žmonių rimtu požiūriu į kūrybą seminaro organizatorė. ,,Performansai remiasi kolektyvine kūryba, kuriantys turi išgyventi visą kūrybos procesą, įvedant visas dimensijas: veiksmą, garsą, judesį. Čia svarbiausia yra procesas, ne tik kūrybos rezultatas. Kūrybiniame procese svarbiausia išreikšti unikalią ir toli gražu ne visada tobulą asmenybę. Labai svarbi spontaniška išraiška, išlaisvinta pasąmonė, mintis, – vardijo Snieguolė Dikčiūtė. Tikimasi, jog būtent šias įgytas patirtis seminaro dalyviai bandys praktiškai pritaikyti realiame gyvenime, dirbant su neįgaliaisiais ir taikant šią pažangią metodiką, o įgytas performanso kūrimo patirtis tikrai išbandys savuose miestuose ir miesteliuose.
Seminaras vykęs Monciškėse ,, Neįgaliųjų kultūros renginių organizavimas ir įgyvendinimas regionuose“ pirmoji vykdomo Meno terapijos mokymų dalis, o spalio mėnesį Molėtuose, žmonėms, kuriems dar vis reikalinga kultūra, bus rengiamas dar vienas seminaras. Jame bus dalinamasi kultūrinių projektų rašymo patirtimis. ,,Sukaupėme didžiulę patirtį projektų rašyme. Galime atsakyti į daugybę klausimų: kaip išgvildenti idėją, kaip ją pateikti, žinome koks ministerijos požiūris ir koks yra teikiamo projekto poreikis ir visas tas paslaptis norime atskleisti žmonėms besidomintiems kultūra, – apie antrąjį seminarą, vyksiantį Molėtuose kalbėjo Snieguolė. O lapkričio mėnesį Vilniuje vyksiantis to paties projekto seminaras vėl sukvies besidominčius meno terapija. Jame pagrindinis dėmesys bus skiriamas mokymuisi – kaip dirbant su žmonėmis turinčiais sunkią negalią padėti jiems atsiskleisti ir gerinti gyvenimo kokybę taikant meno terapijos metodus.