LŽNS organizavo akciją „Viešieji tualetai prabanga ar būtinybė“
Vilniuje ne tik trūksta viešųjų tualetų, tačiau ir į esamus sunku patekti. Vienus sudėtinga rasti, kiti – neveikia, treti – nerenovuoti, netvarkingi, nepritaikyti neįgaliesiems, senjorams, mamoms su mažais vaikais. Tai daugeliui sukelia nepatogumų, kenkia miesto įvaizdžiui. Siekdama atkreipti dėmesį į šias problemas, šiandien, Tarptautinę tualetų dieną, Lietuvos žmonių su negalia sąjunga kartu su partneriais suorganizavo socialinę akciją „Viešieji tualetai Vilniuje – prabanga ar būtinybė?“.
„Nors daugelis gerai žino viešųjų tualetų problemas, tačiau vengia apie jas kalbėti. Akcijoje kvietėme vilniečius drąsiai ir aiškiai išsakyti savo nuomonę šiuo klausimu, – sako Ginta Žemaitaitytė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos viceprezidentė. – Renginio dalyvių nuomones ir pasiūlymus, kiek, kur ir kokių tualetų reikėtų, perduosime Vilniaus miesto savivaldybei.“
Anot G. Žemaitaitytės, svarbu ne tik renovuoti senus bei įrengti daugiau naujų viešųjų tualetų, bet ir užtikrinti jų prieinamumą kiekvienam – ne tik sveikiesiems, bet ir turintiems judėjimo sunkumų, pagyvenusiems žmonėms, mamos su mažais vaikais.
Šiuo metu Vilniuje yra 48 viešieji tualetai, iš jų 25 – autobusų apsisukimo žieduose. Trys modernūs tualetai įrengti visuomeninio transporto stotelių laukimo paviljonuose: Maironio g. stotelėje „Dailės akademija“ ir Kalvarijų g. stotelėse „Žaliasis tiktas“ ir „Broniaus Laurinavičiaus skveras“. Vos trys viešieji tualetai pritaikyti žmonėms su judėjimo negalia – Sereikiškių parke, Lukiškių aikštėje ir Konstitucijos prospekte, požeminėje perėjoje prie prekybos centro „Europa“, tačiau į pastarąjį neįgalieji negali patekti dėl nuolat neveikiančio lifto.
„Labiausiai viešųjų tualetų trūksta Vilniaus centre – Didžiojoje, Pilies, Vokiečių ir aplinkinėse gatvėse. Taip pat reikia daugiau ir geriau matomų informacinių lentelių, kur juos rasti,“ – sako G. Žemaitaitytė.
Renginyje Tarptautinei tualetų dienai paminėti netrūko geros nuotaikos – vyko interaktyvūs žaidimai, kurie leido geriau suprasti viešųjų tualetų problemas. Susirinkusieji galėjo daugiau sužinojo apie šlapimo nelaikymą, kuris vargina apie 300 tūkst. Lietuvos gyventojų, šios ligos profilaktiką ir reikalingas higienos priemones.
Organizuojant renginį Lietuvos žmonių su negalia sąjunga bendradarbiavo su VšĮ „Sveikas miestas“ ir VšĮ „Inkocentras“. Prie šios iniciatyvos taip pat prisidėjo Lietuvos žmonių su negalia asocijuoti nariai iš Panevėžio, Raseinių ir kitų miestų. Renginį iš dalies finansavo viena didžiausių tabako produktų gamintojų pasaulyje „Philip Morris International“.