LŽNS atliko išsamų Vilniaus miesto savivaldybės rinkimų apylinkių fizinio prieinamumo tyrimą

Rinkimai-1

Vilniaus miesto savivaldybės rinkimų apylinkių fizinės aplinkos prieinamumo tyrimas parodė, kad nei Vyriausioji rinkimų komisija, nei Vilniaus miesto savivaldybė neturi tikslių duomenų apie rinkimų apylinkių pritaikymą neįgaliesiems. VRK pateikiami 2016 m. duomenys – pasenę. VMS turi naujesnę informaciją, tačiau ir ji nėra tiksli – pritaikyta 11 proc. mažiau apylinkių nei teigiama.

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos surinkti duomenys rodo, kad neįgaliesiems pritaikytos 56 (37 proc.) rinkimų apylinkės iš 151, o nepritaikytos – 95 (63 proc.). Daugiausiai rinkiminių apylinkių yra pritaikyta Pilaitės ir Viršuliškių seniūnijose – po 5 iš 6 (83 proc.), Verkių seniūnijoje – 7 iš 9 (78 proc.), Fabijoniškių seniūnijoje – 6 iš 9 (67 proc.), Grigiškių seniūnijoje – 2 iš 3 (67 proc.), o 3 seniūnijose nėra nė vienos pritaikytos rinkimų apylinkės: Vilkpėdės seniūnijoje – 0 iš 6, Lazdynų seniūnijoje – 0 iš 8, Žvėryno seniūnija – 0 iš 4.

Iš visų rinkimų apylinkių net 89 proc. įsikūrusios švietimo įstaigose, tai išryškina ir kitą opią problemą, jog didžioji dalis mokymo įstaigų nėra pasirengusios priimti negalią turinčių mokinių. Reikia pažymėti, kad nė viena rinkimų apylinkė neturi žmonėms su negalia pritaikytų balsavimo kabinų. Dažna net ir pritaikyta mokykla, į kurią galima neįgaliesiems patekti ne per pagrindinį įėjimą, neturi nuorodų, tad asmenys atėję prie pagrindinio įėjimo dažnu atveju mano, jog ji nepritaikyta. Į kai kurias pritaikytas mokyklas nėra galimybės patekti, kadangi nėra užvažiavimo iš automobilių parkavimo aikštelės ant šaligatvio, didelė dalis mokyklų neturi neįgaliesiems pritaikytų automobilių stovėjimo vietų, nepritaikyti tualetai, o kai kuriose mokyklose įrengti pandusai yra per statūs ir netinkami naudojimui.

Keletas rinkimų apylinkių, neturinčių nei liftų, nei keltuvų, įsikūrusios antrajame pastato aukšte. Perkėlus apylinkes į pirmąjį aukštą, jos būtų pasiekiamos ir neįgaliesiems. Kai kurias nepritaikytas rinkimų apylinkes galima būtų perkelti į netoliese esančias pritaikytas mokyklas. Kai kuriose mokyklose pakankamai neseniai atlikta rekonstrukcija, tačiau pritaikymo asmenims su negalia nėra. Vienos nepritaikytos mokyklos, kurioje mokosi negalią turintis moksleivis, atveju, mokykla vietoje panduso naudoja tris lentas, kurios ne tik neleidžia būti savarankišku, bet ir kelia pavojų.

Vis tik kai kurios mokyklos, kuriose įsikuria rinkimų apylinkės, šiuo metu yra pritaikomos – įrenginėjamos neįgaliųjų automobilių stovėjimo vietos bei nuolydžiai, leidžiantys užvažiuoti ant šaligatvio. Įrengiant rinkimų apylinkes, visiškai neatsižvelgta į žmones, turinčius klausos ir regos sutrikimų: neįrengtos vedimo linijos, nėra įspėjamųjų paviršių prieš skirtingo aukščio pokyčius (pvz., prieš laiptus), nėra balsavimo biuletenių ir kitos rinkėjams skirtos informacijos Brailio raštu, nėra įrangos ar gestų vertėjų, kurie suteiktų informaciją kurtiesiems.

Tyrimas atliktas Lietuvos negalios organizacijų forumo užsakymu įgyvendinant LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos administruojamą projektą, skirtą stiprinti nevyriausybines organizacijas vienijančias asociacijas.

Tyrimą atliko Lietuvos žmonių su negalia sąjunga. Visą tyrimą rasite čia: Rinkimai_tyrimas_2018

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas