Gera žinia šlapimo nelaikantiems pacientams
Netrukus šlapimo nelaikantiems pacientams bus kompensuojama daugiau įklotų. Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašas turėtų būti papildytas ir mažo sugeriamumo įklotais. Tai ypač laukiama žinia žmonėms, kuriuos vargina šlapimo nelaikymas, nes tai leis pagerinti šių žmonių gyvenimo kokybę.
Kompensuojamųjų sauskelnių, įklotų ar vienkartinių paklodžių gydytojai, slaugytojai gali išrašyti žmonėms, kuriems nustatyta visiška negalia (ar sunkaus neįgalumo lygis) ar nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Taip pat šios priemonės skiriamos žmonėms, kuriems diagnozuota galvos ir nugaros smegenų displazija, galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimai, dėl centrinės nervų sistemos ir nugaros smegenų sužalojimo padarinių, liekamųjų kūdikių cerebrinio paralyžiaus reiškinių, sergant išsėtine skleroze. Būtent pastariesiems medikai galėtų išrašyti kompensuojamus mažo sugeriamumo (sugeriamumas iki 500 ml) įklotus. Tokių per mėnesį kompensuoti ketinama iki 40 vienetų.
„Suprantame šlapimo nelaikančių pacientų rūpesčius, todėl kiek įmanydami atsižvelgiame į šių pacientų prašymus gerinti jiems taip būtinų slaugos priemonių kompensavimo sąlygas. Taip pat viliamės, kad derybos su šių priemonių gamintojais dėl kainų įklotams sumažinimo mūsų nenuvils ir bus sėkmingos, todėl bendromis pastangomis sugebėsime gerinti mūsų pacientams taip būtiną gyvenimo kokybę“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija pritarė sveikatos apsaugos ministro sudarytos darbo grupės siūlymui dėl mažo sugeriamumo įklotų įtraukimo į minėtą sąrašą. Na, o kad šių priemonių galima būtų skirti daugiau – buvo nuspręsta derėtis su šių priemonių gamintojais dėl šių priemonių kainų mažinimo.
Medicinos pagalbos priemonės, tarp jų ir skirtos slaugai, įrašomos į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą, vadovaujantis sveikatos apsaugo ministro patvirtinta tvarka. Pirmiausia, visas įtraukimo į sąrašą galimybes apsvarsto Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija, kuriai pritarus – tai teikiama Privalomojo sveikatos draudimo tarybai, o vėliau tvirtinama sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
„Nuo šlapimo ir išmatų nelaikymo kenčiantys asmenys praranda labai daug: savigarbą, orumą, darbą, santykius, pomėgius. Nukenčia visos sferos, įeinančios į gyvenimo kokybės sąvoką. Gydymo prieinamumas bei šlapimą sugeriančių priemonių pakankamas kompensavimas – išsigelbėjimas nuo socialinės mirties“, – teigė gydytoja Jurga Misevičienė, VšĮ „Inkocentras“ vadovė.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Slaugos koordinavimo skyriaus vedėjos Odetos Vitkūnienės, dėl šių priemonių pacientai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
„Šlapimo nelaikymo sutrikimą diagnozuoja ir kompensuojamosios medicinos pagalbos priemones išrašo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugą teikiantis gydytojas – šeimos, vidaus ligų ar vaikų ligų gydytojas, taip pat slaugytojas. Jie pagal savo kompetenciją įvertina paciento šlapimo nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir šlapimo nelaikymo laipsnį, gali duoti patarimus šlapimo nelaikymo slaugos ir priežiūros klausimais“, – kompensavimo tvarką priminė O. Vitkūnienė. Po apsilankymo pas gydytoją, vaistinėje pateikę nustatytos formos kompensuojamojo recepto blanką ar elektroninį receptą, pacientai gali gauti valstybės kompensuojamų sauskelnių ar vienkartinių paklodžių, įklotų.
Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamos tik tos medicinos pagalbos priemonės, kurios yra įrašytos į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą.