Bus gerinamos sąlygos neįgaliųjų turizmui
Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su Klaipėdos miesto, Neringos ir Šilutės savivaldybėmis planuoja vykdyti projektą, pagal kurį bus stengiamasi pritaikyti turizmo infrastruktūrą neįgaliųjų poreikiams.
Pasak Klaipėdos rajono mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės, ne visi lankytini turizmo objektai rajone yra pritaikyti neįgaliesiems: „Šiuo metu Klaipėdos rajone iš dalies neįgaliųjų turizmui yra pritaikytas Drevernos uostas, J. Gižo etnografinė sodyba, Olando Kepurė, Gargždų miesto parkas, Gargždų krašto muziejus, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia Gargžduose, Agluonėnų obelų sodas ir etnografinė sodyba, Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejus. Tačiau to nepakanka. Neįgalieji turi turėti galimybę lankytis visuose lankytinuose objektuose, gauti visą reikiamą informaciją, nepaisant jų negalios.“
Projekte numatoma iki 2019 m. gegužės mėnesio prie lankytinų rajono objektų įrengti informacinius stendus regėjimo negalią turintiems asmenims, taip pat turėtų atsirasti specialios rodyklės, nukreipiančios į turizmo objektus, kuriuos patogu lankyti ir pasiekti turintiems judėjimo negalią.
Klaipėdos rajone turėtų būti įrengta viena bareljefinė 3D plokštė, kuri suteiktų galimybę neįgaliesiems apčiuopti autentišką pastatų formą, gatvių išplanavimą, lietimu gauti erdvinį vietos suvokimą. Tokia plokštė-maketas atitinkamu masteliu atkartotų tam tikras pasirinktas lankytinas vietas. Ji būtų įrengta patogiai pasiekiamoje vietoje ir žmonėms su judėjimo negalia. Planuojama, kad toks maketas turėtų atsirasti prie Gargždų krašto muziejaus.
Numatoma įrengti ir 5 taktilinius žemėlapius. Tokie žemėlapiai padeda neįgaliesiems orientuotis vietovėje, suvokiant objektus bei atstumus tarp jų. Jie bus stendo pavidalo ir atkartos vietovėje esančius statinius, objektus ir atstumus tarp jų su paaiškinimais Brailio raštu. Jie turėtų atsirasti prie Olando Kepurės,Gargždų miesto parko, istoriniame Priekulės miesto centre ir kituose lankytinuose objektuose.
Rajone planuojama įrengti ir 8 informacinius stendus, pritaikytus regėjimo negalią turintiems žmonėms. Silpnaregiams stendai bus su aiškiu, didesniu nei įprasta, teksto šriftu, kad būtų lengiau jį matyti, o informacija neregiams bus pateikta Brailio raštu. Žinoma, stendai bus tokio aukščio, kad informacija būtų patogiai matoma, pasiekiama judėjimo negalią turintiems žmonėms. Jie turėtų būti įrengti prie Kalniškės piliakalnio, Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčios ir kitų objektų.
Projekte numatoma paženklinti dar nepaženklintus, tačiau neįgaliųjų poreikiams pritaikytus objektus. Numatoma įrengti 15 ženklų Klaipėdos rajone, informuojančių, kad infrastruktūra pritaikyta neįgaliųjų poreikiams. Jie bus pritaikyti naudoti lauko sąlygoms bei pasižymės aiškiu, visiems suprantamu dizainu. Šie ženklai atsiras prie Drevernos uosto, J. Gižo etnografinės sodybos, Laisvės kovų ir tremties muziejaus ir kitų neįgaliesiems pritaikytų objektų.
Šiuo metu yra parengti projektiniai pasiūlymai, o kovo mėnesį bus teikiama paraiška projekto finansavimui iš ES lėšų. Planuojama, kad bendra projekto vertė visoms savivaldybėms būtų apie 277,6 tūkst. eurų, kurie bus dalijami savivaldybėms pagal poreikį. Preliminari Klaipėdos rajono savivaldybei tenkanti suma kiek didesnė nei 69 tūkst. eurų, iš kurių 59 tūkst. – Europos Sąjungos lėšos, o prisidėti iš rajono biudžeto reikėtų maždaug 10 tūkst. eurų.
„Tai nėra visos lėšos, priemonės ir galimybės, reikalingos patenkinti neįgaliųjų poreikiams, todėl laukiame bendruomenių, seniūnaičių, seniūnų ir kitų institucijų siūlymų, kur labiausiai reikia susirūpinti neįgaliųjų judėjimo galimybių užtikrinimu“, – kalbėjo vicemerė Rūta Cirtautaitė.
Informacijos šaltinis: www.klaipedos-r.lt