Apie medicininę reabilitaciją neįgaliesiems

reabilitacija

Dėl medicininės reabilitacijos paslaugų skyrimo pacientas turėtų kreiptis į gydantį (ar šeimos) gydytoją.

Jis, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu Nr. V-50 „Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo“ patvirtintu Suaugusiųjų atrankos ir siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarkos aprašu, turėtų siųsti pacientą fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijai ir vėliau, vadovaudamasis šio gydytojo konsultacijos išvada, esant biosocialinių funkcijų sutrikimui, skirti medicininį reabilitacinį gydymą.

Suaugusiųjų atrankos ir siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarkos apraše ir Medicininės reabilitacijos paslaugų etapuose yra numatyta, kad pirmuosius 2 ar 3 metus po Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos nustatyto darbingumo sumažėjimo ar specialiųjų poreikių padidėjimo dėl judamojo atramos aparato pažeidimų, nervų sistemos ligų, regos ar klausos funkcijos sutrikimo skiriama pakartotinė reabilitacija.

Vėliau, pradedant ketvirtaisiais metais po negalios pripažinimo, neįgaliesiems visą negalios laikotarpį kiekvienais metais gali būti taikoma palaikomoji reabilitacija.

Aukščiau minėtu įsakymu patvirtintame Medicininės reabilitacijos paslaugų suaugusiesiems teikimo specialiųjų reikalavimų apraše numatyta, kad pakartotinė ar palaikomoji reabilitacija skiriama asmenims, pripažintiems nedarbingais, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka:

  • pripažintas 0–25 proc. darbingumo lygis; 
  • iš dalies darbingiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas 30–40 proc. darbingumo lygis; 
  • asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažintas didelis specialiųjų poreikių lygis.

Taip pat yra įteisinta nuostata, kad į medicininę reabilitaciją dėl tos pačios ligos pacientai pagal indikacijas siunčiami vieno kurso per vienerius kalendorinius metus.

Pakartotinė ir palaikomoji reabilitacija skiriama be pirmojo medicininės reabilitacijos etapo, t. y. prieš vykstant į sveikatos priežiūros įstaigą, teikiančią pakartotinės ar palaikomosios reabilitacijos paslaugas, neįgaliam pacientui nebūtinai turi būti skirtos net ir pavienės (dažnai paciento apmokamos) medicininės reabilitacijos paslaugos.

Atkreiptinas dėmesys, kad ir pakartotinės (ar palaikomosios) reabilitacijos paslaugos, ir maitinimo, pragyvenimo išlaidos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Suaugusiųjų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančios įstaigos ir laisvos vietos

Informacijos šaltinis: Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamentas

LZNS - post author

Mums labai svarbu pasiūlyti neįgaliesiems daugiau galimybių, kad jie galėtų pasinaudoti visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvautų visuomenės gyvenime.

Komentarai 48

  1. Juodshiliaj

    Noriu suzinoti,pas vaika deagnoze misri asma,praitais metai ,po lygonines patekom i sanatorija,tem pasake kad mus priklauso 3 metai lankiti ten,o vakar pas savo gyditojes paklauses tai pasake kai vel prasides,stiprus kosulis tomet jie mus nusius pas pulmanolaga,o tai jie ne gali

    • LZNS

      Ligonių kasos informavo, kad jums reiktų pasiskambinti jiems ir jums bus suteikta konsultacija, nes jiems reikia žinoti ligos kodą.
      Telefonas, kuriuo teikiamos konsultacijos (8 5) 232 2222.

  2. Nijolė

    Sveiki, turime ligonį sergantį IS daug metų. Teisės aktų numatyta tvarka, nustatytas 0-25 % darbingumas, visiška negalia. Namuose vaikšto su vaikštyne, kitur vežame su vežimėliu, tačiau visur ir visada reikalinga pagalba. Norėčiau sužinoti, gavus palaikomosios reabilitacijos kursą reabilitacijos įstaigoje, ar gali vykti lydintysis asmuo, apmokėdamas savo visas išlaidas buvimo šalia ligonio laikotarpiu? Ir koks teisės aktas tai reglamentuoja? Dėkoju.

    • LZNS

      Kai kuriose sanatorijose priima asmenis su negalia ir juos lydinčius asmenis (pvz. Druskininkų „Eglė“). Reikia teirautis konkrečios sanatorijos apie joje galiojančias taisykles.

  3. Danuta

    Sveiki, ar yra nustatyta kiek ir kokias procedūras turi būti atlikta sanatorijoje per palaikomąją reabilitaciją? Reabilitacinį gydymą 100% apmoka ligonių kasa. Jeigu taip, kur tai galima sužinoti? Ačiū.

  4. Dalia

    Sveiki, turiu jau 19 metu neigaluma, 35 proc. darbingumas, ligos kodai yra I48. 4, Z95. 2, I50. 1, I47. 1,I48.3. Noriu suzinoti, ar man priklauso nemokama reabilitacija, nes sveikata negereja, bet kiek klausiu gydytojos seimos, sako kad nepriklauso, aciu uz atsakymą.

  5. Stanislava

    Labas vakaras. Turiu neigaluma nustatita 35%darbingumu. Operota 2 kartus stuboras kaklas ir juosmene.operuota krutis vezys buvo spinduliavimas. Ar man priklauso stacionarine sanatorija.
    Aciu

    • LZNS

      Ar jums priklauso medicininė reabilitacija, jums gali pasakyti reabilitologas arba šeimos gydytojas.

  6. Marius

    Laba diena, ką daryti tokiu atveju, man paskyrė reabilitacija 3 , siuntimas galioja 10 d , o kur priima dėl tokios reabilitacijos gydyklų mažai ir vietų per man siuntime nurodytą laiką niekur nėra, gydytojas kaip sakė pratęsti siuntimo negali. Prašau patarlių ką nors, nes dabar padėti be išeities.

  7. Irma

    Sveiki,
    Mano sūnui dabar 19 metų.Nuo gimimo neįgalus ( VCP),turim slaugą. Darbingumas 0 proc.
    Reabilitologas paaiškino,jog mums sanatorija nepriklauso,nes gauname slaugą.
    Jei norim važiuoti į sanatoriją turim atsisakyti slaugos.

    • negalia

      Vien tik nustatytas slaugos specialusis poreikis neturi įtakos reabilitacijos skyrimui, nes nėra nė vieno teisės akto, kuriame būtų parašyta, kad jei nustatyta slauga, negalima skirti medicininės reabilitacijos. Jūsų reabilitologas gali pasiskambinti ar į ligonių kasas ar į Sveikatos ministeriją arba persiskaityti teisės aktus ir tuo įsitikinti.

  8. jurgita

    laba diena.turiu 35darbingumo.amputuota koja nuo vaikystes,ar priklauso sanitoria po protezavimo,turiu stuburo ligu.

    • LZNS

      Ar jums gali būti skirta sanatorija sprendžia šeimos gydytojas arba reabilitologas.
      Taip pat galite pasitikslinti pasiskambinę į ligonių kasas tel. (8 5) 232 2222

  9. Vilma

    Sveiki, norėjau paklausti ar yra kokios nuolaidėlės i sanatoriją lydinčiam neįgalaus 20% darbingumą turinčio asmens globėjui?

    • LZNS

      Ar yra taikomos nuolaidos teiraukitės sanatorijoje į kurią numatote važiuoti. Kiek mums žinoma kai kurios sanatorijos tikrai taiko tokias nuolaidas.

  10. Arlandas

    As 2018m.liepos men.gavau pirma reabilitacija100 dienu purse laiko buvau Kano kliniku reabilitacijoje kita puse Palangos reabilitacijoje. Siais metais 2019m liepos men kreipiausi pas savo seimos gydytojja del man priklausancios 24d reabilitacijos.Seimos gyd pristaciau visus dokumentus is gyd reabilitologo ir god neurologo.Tada Deimos god kreipesi ligoniu kasas del Mano reabilitacijos.Bet buvo gautas atsakymas kad blogai gyd reabilitologe israse siuntima.Mes kreipemes antra karta pas gyd reabilitologa del kilos pazymos.Gyd reabilitologe israse pakartotina israsa .Nors kaip sake gyd reabilitologe kad pirmas siuntimas buvo gerai israsytas.Po kiek laiko Mano Deimos gyd pranese kad ligoniu kasos atmete mano prasyma del reabilitacijos motyvuodami kad vel blogai israse gyd reabilitologe.Tada mes patys kreipemes i lligoniu kasas lad paaiskintu model nepatvirtina nam priklausancios reabilitacijos. Mums paaiskino ligoniu kasos atstovas kad tokia seimos poliklinika nerase jokio prasymo del man priklausancios reabilitacijos patvirtinimo.Kadangi si seimos poliklinika isnaudojusi visas lesas.Seimos god man pasiule reabilitacija 2020m. Todel noreciau paklausti ar man priklausanti reabilitacija us 2019 m.persikels I 2020m. Kur galeciau kreiptis del savo seimos gyd.melagingus it neatsakigus veiksmus.Man yea nustatytas 15% darbingumas. Dekoju uz atsakyma.

  11. Jolita

    Sveiki! Noriu paklausti ar po galvos smegenų auglio sudėtingos operacijos galima rašyti reabilitacijai dėl stuburo, čia iš rebilitologės ir gydytojos pokalbio. Manau bus trumpesnis rebilitacijos laikas ir paslaugų kokybė. Ligonis nevaikšto, nusilpę raumenys, sulėtėjęs mąstymas. Jau virš mėnesio guli ligoninėje. Prieš operaciją vaikščiojo su vaikštynę, mąstymas buvo nesutrikęs, pati savimi pasirūpindavo.

    • LZNS

      Negalime komentuoti kokia reabilitacija priklauso, nes tai sprendžia reabilitologas ir šeimos gydytojas. Galite pasiskambinti į ligonių kasas, gal jums pagal ligos kodus tiksliau atsakys į jūsų klausymą: 8 5 232 2222

  12. Aurimas

    Sveiki turiu 25 % darbinguma kiek kartų per metus priklauso palaikomoji reabilitacija. Diagnozė G71. 0

    • LZNS

      4. Pakartotinė, palaikomoji reabilitacija ir palaikomoji reabilitacija namuose
      4.1. Pakartotinė reabilitacija skiriama asmenims, pripažintiems nedarbingais, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka pripažintas 0–25 proc. darbingumo lygis; asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažintas didelis specialiųjų poreikių lygis; iš dalies darbingiems asmenims, kuriems teisės aktų numatyta tvarka nustatytas 30–40 proc. darbingumo lygis, pirmuosius 3 metus po Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) nustatyto darbingumo sumažėjimo ar specialiųjų poreikių padidėjimo dėl pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją (dešimtoji redakcija) nustatytų priežasčių: G 70–G 71.
      4.3. Palaikomoji reabilitacija taikoma asmenims, pripažintiems nedarbingais, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka pripažintas 0–25 proc. darbingumo lygis; asmenims, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažintas didelis specialiųjų poreikių lygis; iš dalies darbingiems asmenims, kuriems teisės aktų numatyta tvarka nustatytas 30–40 proc. darbingumo lygis, pradedant ketvirtais metais po nustatyto darbingumo sumažėjimo pripažinimo, kurių darbingumo sumažėjimo priežastys nurodytos šio priedo 4.1 punkte

      Palaikomoji reabilitacija: G 70–G 71 – 20 dienų

  13. Danute Girciene

    Sveiki.Mano mama turi 2grupes invalidumą(3 stadija osteochondrozė,osteoporozė ir t.t)bet negauna sanatorinio gydymo.Kreipėsi į šeimos gydytoją keletą kartų,bet buvo pasakyta,kad „neturime“.Ar teisingai suprantu,kad mamai priklauso 1 kartą į metus nemokamas sanatorinis gydymas.Kur kreiptis,kas galėtų paaiškinti.

    • LZNS

      Ar priklauso reabilitacija, pagal ligos kodą, galite pasitikrinti čiame apraše (žiūrėkite suaugusiųjų dalį) https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.313664/asr
      Ar jūsų gydymo įstaiga išnaudoja ar nebeturi siuntimo į reabilitaciją galimybių, galite sužinoti paskambinę į Ligonių kasas, telefonas gyventojams (8 5) 232 2222.
      Taip pat galite kreiptis į gydymo įstaigos vadovybę su prašymu išaiškinti kokiomis sąlygomis yra sudaromos eilės reabilitacijai gauti ir pan.

  14. Daiva

    Sveiki,
    labai prašyčiau paaiškinti dėl pakartotinės reabilitacijos.
    Niekur nerandu konkrečios ir tikslios informacijos, ligonių kasos aiškina vienaip, gydytoja poliklinikoje kitaip, atseit, nėra ko klausyti ligonių kasų, jos specialiai priešina žmones.
    Pagal ministro įsakymą su mano diagnozėm M10, M16, M17, M19, M75, G54. G55 , tikrai priklauso pakartotinė reabilitacija. Poliklinika aiškina, kad tik po stacionarinio gydymo, o jie skirti negali. Labiausiai domintų, ar tikrai tik po gydymosi ligoninėje?
    Darbingumas 30 proc. nuo 2020 m. birželio, prieš tai buvo 35, 40 proc., iš viso nuo 2014 metų.
    Kur reikėtų kreiptis, kad surasti teisybę?
    Labai ačiū už atsakymą.

  15. Rita

    Sveiki, vaikui nustatyta 1grupe neigalumo. Serga raumenu liga, 50% nedarbingumas, ar priklauso sanaririja ar ne?

  16. Martyna

    Ar įmanoma suaugusiam gauti nemokamą sanatorinį gydymą turint 55 proc. darbingumą?

    • LZNS

      Sanatorinis gydymas priklauso ne nuo turimo darbingumo lygio, o nuo esamų sveikatos sutrikimų. Šeimos gydytojas ir reabilitologas sprendžia ar priklauso kompensacija.

  17. Rasa

    Sveiki,esu slaugytoja,dirbu 24 metus,deja paskutiniu metu mane vargina ligos ,2018 buvo atlikta gimdos kaklelio vėžio operacija,skydliaukės operacija,ko pasekoje paūmėjo depresija.Neurologai nustatė ortostatinę hipotenziją,kas trukdo ilgai išstovėti darbo metu.
    Turiu 50%darbingumo. Gal galėčiau gauti bent nemokamą ambulatorinę reabilitaciją?
    Pagarbiai Rasa P.

    • LZNS

      Jums reiktų kreiptis į šeimos gydytoją ir prašytisiuntimo pas reabilitologą dėl poreikio reabilitacijai nustatyti.

  18. Vytautas

    Laba diena. Noreciau gauti informacijos ar priklauso palaikomoji reabilitacija po iseminio insulto. Turiu darbinguma 25 procentus. Paskutini karta buvau reabilitacijoje sanatorijoje pries 3 metus. Ar priklauso toliau palaikomoji reabilitacija nes pradejau jaustis blogiau.Aciu

    • LZNS

      Reabilitologas sprendžia ar jums gali priklausyti palaikomoji reabilitacija. Siūlome kreiptis pas šeimos gydytoją, kad jis nusiųstų jus pas reabilitologą.

  19. Rimas

    40 procentų darbingumas , priklausydavo palaikomoji rebilitacija šiemet nustatė 25 procentų darbingumo. Kokia reabilitacija dabar ,ar pakartotinė, ar palaikomoji,

    • LZNS

      Pakartotinė reabilitacija skiriama pirmuosius 3 metus po Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) nustatyto darbingumo sumažėjimo ar specialiųjų poreikių padidėjimo dėl pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją (dešimtoji redakcija) nustatytų priežasčių, nurodytų sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakyme Nr. V-50. Pakartotinės reabilitacijos trukmė 24 dienos.
      Palaikomoji reabilitacija taikoma asmenims pradedant ket­virtais metais po nustatyto darbingumo sumažėjimo pripažinimo ir trečiais metais po darbingumo sumažėjimo pripažinimo asmenims, kurių darbingumo sumažėjimo priežastys nurodytos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakyme Nr. V-50.
      Taigi jusm reikia kreiptis pas šeimos gydytoją ir reabilitologą, kurie spręs kurią reabilitaciją jums skirti.

  20. Aldona

    Sergu pirmine progresuojančia issetine skleroze, judu su neįgaliojo vežimėliu, nustatyta II lygio slauga, gal galite pasakyti kokios priima sanatorijos ? Ačiū.

  21. Dovilė

    Sveiki,mano darbingumas 35% nuo 2014m sausio(sergu raumenų distrofija),į reabilitaciją važiuoju kasmet.Siuntimus parašydavo šeimos gydytoja,apsilankydavau pas neurologą,po to pas reabilitologą,jis supildydavo popierius ligonių kasoms.Kokie pasikeitimai nuo 2023m sausio 1d?Siuntimas reikalingas tik apsilankymui pas reabilitoligą?pas neurologą nebereikės apsilankyti?Dėl stacionarinės reabilitacijos klausiu.Būsiu dėkinga,pagarbiai Dovilė

    • LZNS

      Pagal atnaujintą tvarką, medicininės reabilitacijos paslaugas skirs fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojas. Kiekvienu konkrečiu atveju reabilitologas turės įvertinti paciento sveikatos būklę, ligos sunkumo laipsnį bei biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus, ir nuspręsti dėl medicininės reabilitacijos tikslingumo, rūšies ir laiko.
      Ligonių kasų specialistai konsultacijos metu informavo, kad neurologo nebereikia, pakanka siuntimo pas reabilitologą.

  22. Dovilė

    Sveiki ❤Labai ačiū už atsakymą..viskas paaiškinta žmogui suprantama kalba
    Pagarbiai Dovilė

  23. violeta

    ar man gali padeti reabilitacija,25 procentai darbingumo,diagnoze velyvoji smegeneliu ataksija,lygsvaros sutrikimai

    • LZNS

      Jums reiktų kreiptis pas šeimos gydytoją ir reabilitologą, kurie įvertintų ar esant jūsų sveikatos sutrikimams gali būti taikoma reabilitacija.

  24. Aldona

    Laba diena. Pasakykite prašau kiek kartu per metus priklauso stacionarine ir ambulatorine reabilitacija. Esu 5 metus turinti 70 procentu neigaluma. Du syk operuotas stuburas ir paralyžavo kaire koja. Dekoju jei galesite pasakyt

    • LZNS

      Negalime pasakyti, tai sprendžia reabilitologas.

  25. Gintaras

    Laba diena, ar priklauso reabilitacija po iseminio insulto nes po jo asmuo tapo visiškai nesavarankiškas, gydytojai sako kas jis neatitinka kriterijų, nevaikšto, reikia maitinti ir t.t. Ar yra tokių sanatorijų kurios tokius ligonius priima rebilitacijai ir ar už tai kompensuoja valstybė.Dėkoju už atsakymą.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešinamas