Nuo 2017 metų bus diegiamas naujas specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelis
Vyriausybės pasitarime pritarta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomam neįgaliųjų specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelio projektui, kuriuo numatoma nustatyti dviejų lygių slaugos ir dviejų lygių priežiūros (pagalbos) specialiuosius poreikius, pagal kuriuos bus skiriamos išlaidų tikslinės kompensacijos, taip pat numatoma į neįgaliųjų specialiųjų poreikių vertinimą įtraukti socialinius darbuotojus.
„Socialinis darbuotojas yra arčiausiai žmogaus, turinčio negalią, tad geriausiai mato, kokio lygio specialiosios pagalbos žmogui reikia, todėl jų dalyvavimas vertinant specialiuosius poreikius yra labai svarbus“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.
Pasak ministrės, naujasis neįgaliųjų specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelis leis sumažinti atotrūkį tarp tikslinių kompensacijų dydžių.
Pagal naująjį modelį neįgaliesiems žmonėms numatomos dviejų lygmenų slaugos išlaidų tikslinės kompensacijos (280 eurų ir 179,2 euro) ir dviejų lygmenų priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos (atitinkamai 112 eurų ir 22,4 euro). Pagal dabar galiojančią tvarką, skiriama slaugos išlaidų tikslinė kompensacija yra 280 eurų, priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija yra 112 eurų arba 56 eurai ir transporto išlaidų kompensacija yra 9,5 euro.
Naujajame modelyje numatoma, kad galutinį sprendimą dėl neįgaliųjų specialiųjų poreikių priims Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, tačiau ji vadovausis ne tik asmens sveikatos priežiūros įstaigos pateiktais medicininiais dokumentais, bet ir savivaldybių socialinių darbuotojų pateikta informacija apie asmens savarankiškumo, mobilumo, bendravimo, pažinimo, ugdymosi problemas.
Pagal naująjį modelį savivaldybių darbuotojai įgis teisę kontroliuoti, kaip naudojamos tikslinės kompensacijos, ir prireikus minėtas kompensacijas keisti socialinėmis ir kitomis asmens specialiesiems poreikiams tenkinti reikalingomis paslaugomis.
Skaičiuojama, kad naujajam modeliui įgyvendinti reikės 2 mln. eurų.
Planuojama, kad naujasis specialiųjų poreikių vertinimo ir tenkinimo modelis pradės veikti nuo 2017 m. vidurio, kai bus pakeisti Transporto lengvatų, Tikslinių kompensacijų, Neįgaliųjų socialinės integracijos, Vietos savivaldos įstatymai ir specialiųjų poreikių nustatymo tvarka.