Ligonių kasos teikia vis daugiau e. paslaugų
Apie ligonių kasų teikiamas ir planuojamas teikti e. paslaugas informuoja Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Informacinių technologijų departamento direktorius Justinas Vyšniauskas
Šiais laikais vis daugiau viešojo sektoriaus paslaugų teikiama internetu. O kokias e. paslaugas teikia ligonių kasos?
Šiuo metu elektroninių paslaugų vartotojai gali gauti šias ligonių kasų paslaugas: – užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), – gauti pažymą, patvirtinančią asmens teisę į kompensaciją už medicininę reabilitaciją ir sanatorinį (antirecidyvinį) gydymą, – pasitikrinti draustumą privalomuoju sveikatos draudimu, – gauti informaciją apie savo prisirašymą prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, duomenis apie gydymo įstaigose suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, kurių išlaidos buvo apmokėtos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, bei jų kainas, susipažinti su medicinos dokumentų įrašais apie nustatytas diagnozes, vaistinėse išduotus kompensuojamuosius vaistus, taip pat visą informaciją apie asmens draustumą privalomuoju sveikatos draudimu.
Papasakokite plačiau apie būdą internetu pasitikrinti draustumą? Kaip atsirado ši paslauga?
Pasitikrinti savo draustumą galima VLK interneto svetainėje (www.vlk.lt), skyrelyje „Pasitikrinkite savo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu“. Pakanka šio skyrelio skiltyje „Draudžiamojo paieška“ įrašyti asmens kodą arba draudžiamojo asmens identifikacinį kodą (DIK) ir galima sužinoti, ar esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, t. y. ar turite teisę į nemokamą gydymą, kurio išlaidos kompensuojamos PSDF lėšomis. Šiemet kas mėnesį apie 7500 asmenų, apsilankančių VLK interneto svetainėje, pasitikrina savo draustumą. Šią paslaugą sukūrėme 2011 m. pabaigoje, ligonių kasoms ir gydymo įstaigoms pradėjus naudotis Draudžiamųjų registru. Tuomet paaiškėjo, kad pasitaiko nedraustų privalomuoju sveikatos draudimu asmenų, atvykstančių į gydymo įstaigas dėl paslaugų, kurios nemokamai teikiamos tik apdraustiesiems. Juk gydymo įstaigai, sudariusiai sutartį su ligonių kasa, svarbu įsitikinti, kad už pacientui suteiktas paslaugas bus sumokėta. Pažymėtina, kad Draudžiamųjų registre registruojami visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai – Lietuvos piliečiai ir dirbantys užsieniečiai bei nepilnamečiai jų šeimos nariai, jame fiksuojamas asmenų apdraustumas ir apdraustumo galiojimo laikotarpiai. Na, o daugiau informacijos apie savo privalomąjį sveikatos draudimą, savo draustumo istoriją galima rasti prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų sistemos www.epaslaugos.lt. Kadangi joje pateikiama asmeninė informacija, ji gali būti prieinama tik asmeniškai prisijungiant. Dažniausiai jungiamasi per internetinės bankininkystės sistemas, bet galima naudotis ir el. parašo sertifikatu.
Ar prisijungus prie sistemos www.epaslaugos.lt galima gauti kokių nors duomenų apie savo sveikatą, gydymąsi (pvz., apsilankymus pas gydytojus, diagnozę, skirtą gydymą, vaistus)? Ar daug žmonių naudojasi šia sistema?
Prisijungę per Elektroninių valdžios vartų portalą www.epaslaugos.lt ir naudodamiesi internetinės bankininkystės priemonėmis, jūs galite surasti įvairios asmeninės informacijos, taip pat ir apie jūsų apsilankymus pas gydytojus, nustatytas diagnozes, suteiktų paslaugų įkainius (tiesa, paslaugos teikimo metu galiojančios kainos nurodomos balais), išduotus kompensuojamuosius vaistus. Norėtųsi priminti, kad tai specialūs duomenys, t. y. įrašus į sistemą daro gydymo įstaigos, o duomenys prieinami tik pacientui asmeniškai. Beje, šių paslaugų vartotojų nėra daug – kas mėnesį savo duomenis sistemoje pasitikrina apie 1500 asmenų.
Dažniausiai e. paslaugos teikiamos tam, kad nereikėtų vaikščioti į įstaigas. Ar ir jūs siekėte to paties – kad greičiau ir paprasčiau būtų gaunama informacijos, susipažįstama su reikiamu dokumentu?
Praktiškai visos minėtos paslaugos trumpina kelią iki reikiamos informacijos gavimo. Tiesa, nors elektroniniu būdu galima užsisakyti ESDK, pasitikrinti, ar tebegalioja turima, ar pagaminta užsakytoji ir pan., pagamintą kortelę reikia atsiimti pasirašytinai teritorinėje ligonių kasoje – tad reikia į ją atvykti.
Ar kitąmet planuojate diegti naujas e. paslaugas? Kokias?
Naujų paslaugų ateinančiais metais nenumatoma diegti, tačiau planuojama tobulinti jau teikiamas e. paslaugas. Norėtume, kad draudžiamieji galėtų gauti daugiau naudingos, lengviau suprantamos informacijos, patogesniu formatu. Planuojame sukurti bendrą ligonių kasų teikiamų e. paslaugų portalą, kuriame būtų pateikiama visa draudžiamiesiems aktuali informacija.