Žmonių su judėjimo negalia ir senjorų fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimas, taikant biologinio poveikio paslaugas
Lietuvos žmonių su negalia sąjunga vykdo projektą „Žmonių su judėjimo negalia ir senjorų fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimas, taikant biologinio poveikio paslaugas. Projekto tikslas – sunkios ir vidutinės judėjimo negalios žmones ir senjorus su supažindinti su papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugomis (PASP), sudarant sąlygas jiems išbandyti endobiogenikos, miško terapijos ir fitoterapijos paslaugas.
Projekto tikslinė grupė – sunkios ir vidutinės fizinės negalios žmonės ir senjorai (nuo 70 m. amžiaus), ypatingai, judantys neįgaliųjų vežimėliais, įvairios kompensacinės technikos pagalba.
Pažymėtina, kad PASP plačiai taikoma visame pasaulyje ir vertinama dėl daugelio priežasčių. Pasaulio sveikatos organizacija skatina integruoti PASP praktiką į nacionalinės sveikatos priežiūros sistemą. Lietuvoje 2021 m. įsigaliojo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti saugias ir kokybiškas PASP paslaugas pacientams. Paslaugų tiekėjams numatyti specialieji išsilavinimo reikalavimai. Remiantis klinikine PASP praktika užsiimančių specialistų nuomone, pagrindinis PASP integravimo į sveikatos priežiūrą tikslas – gera fizinė, psichinė ir dvasinė žmogaus sveikata, todėl PASP ir oficialioji konvencinė sveikatos priežiūra (OKSP) turi ne konkuruoti, o viena kitą papildyti, puoselėti tarpusavio bendradarbiavimą.
Projekto metu bus organizuotos 3 nuotolinės paskaitos (1 val.), kuriose dalyvaus 90 žmonių: asmenys su negalia ir senjorai, šių žmonių artimieji, šeimos nariai, plačioji visuomenė. Bus organizuotos 4 Supažindinimo su biologinio poveikio paslaugomis stovyklos, kuriose dalyvaus 72 asmenys, iš kurių 52 –asmenys su negalia ar senjorai. 20 asmenų su negalia ar senjorų gaus gydytojo endobiogeniko paslaugas.
Per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį bendras dalyvių skaičius – 182, unikalus – 140.
Organizacijoje sukaupta unikali patirtis, organizuojant žmonių su fizine negalia, ypač, turinčių judėjimo sutrikimų, fizinio aktyvinimo, sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymo veiklas.
Projekto pabaigoje bus sukurtas stalinis 2025 m. kalendorius (300 vnt.). Jo kūrimui bus panaudotos stovyklos dalyvių nuotraukos, gerosios patirtys, kaip įkvėpimo ir paskatos šaltinis ir kitiems žmonėms su negalia ar senjorams labiau domėtis papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugomis. Priemonė bus skirta informacijos apie biologinio poveikio paslaugas, tinkamas ir žmonėms su judėjimo negaliomis ir senjorams sklaidai.
Neabejotinai projekte vykdomos veiklos turės didelę naudą projekto dalyvių sveikatai ir savijautai.
Paskaitos apie projekte numatomas teikti biologinio poveikio paslaugas
Projekto metu buvo organizuotos 3 nuotolinės paskaitos: supažindinimo su miško terapija, fitoterapija ir endobiogenika. Paskaitose dalyvavo didesnis dalyvių skaičius nei buvo numatyta paraiškoje. Darytina išvada, kad žmonės domisi šių terapijų paslaugomis, nori su jomis susipažinti ir galbūt ateityje labiau pasidomėti ir panaudoti savo sveikatos stiprinimui.
Supažindinimo su biologinio poveikio paslaugomis stovyklos
Lietuvos žmonių su negalia sąjunga organizavo 4 supažindinimo su biologinio poveikio paslaugomis stovyklas. Po dvi Supažindinimo su biologinio poveikio paslaugomis stovyklas vyko Landšafto terapijos ir rekreacijos centre Monciškėse, Ošupio takas 6a, Palanga ir Poilsio namuose „Bendrystės centras“ Paplūdimio g. 2, Inturkė, Molėtų raj. Tai vietos puikiai pritaikytos žmonėms su judėjimo negaliomis, ypatingai, judantiems neįgaliųjų vežimėliais ar vaikštynėmis.
Stovyklų dalyviai buvo supažindinami su miško ir fito terapijomis. Lietuvoje tai vis dar naujiena. Ypatingai šių paslaugų teikimas žmonėms su judėjimo negaliomis. Kaip sako projekto vadovė Ginta Žemaitaitytė „Didelį darbą stovyklose nudirbo miško terapeutė Margarita Ruškienė ir fitoterapeutė Jurate Noack. Ačiū joms! Jų konsultacijos ir vedami užsiėmimai labai patiko stovyklų dalyviams. Mums labai pasisekė, kad šios specialistės atsiliepė į kvietimą jungtis prie projekto. Nes, keletas kitų atsisakė, motyvuodami, kad neturi patirties dirbti su žmonėmis su negalia. O žinant, kad licencijuotų ir miško ir fitoterapeutų šalyje nėra daug, turėjome tikrai nemažą iššūkį! Tačiau, ledai pralaužti, įsitikinta, kad ir žmonės judantys vežimėliais ar vaikštynėmis ar turintys kitų judėjimo negalių, gali mėgautis miško terapija! Svarbu, reikalą išmanantis specialistas!“